Kad išsimiegotume, mums reikia daugybės dalykų: patogi ir gerai vėdinama patalpa, patogi lova, tinkamo minkštumo pagalvė, nuosaikiai šilta antklodė. Gerai apgalvotas miegamojo interjeras bei prie sienų ir baldų derančio atspalvio patalynė padeda atsipalaiduoti ir greičiau užmigti vakare ir pabusti iš ryto puikios nuotaikos. Tačiau visa tai - tik pagalbinės priemonės. Daug svarbiau yra tai, ant ko mes miegame. Taip lovos čiužinys tampa didžiausios svarbos klausim
Daugelis veikiausiai esame girdėję, kad sveikiausi stuburui ir nugaros raumenims yra ortopediniai čiužiniai. Tai tiesa. Problema tai, kad dabar dauguma gamintojų tvirtina jų gaminius esant kaip tik tokiais. Tačiau anaiptol ne visi čiužiniai, kad ir kaip reklamuojami, užtikrina gilų ir sveiką miegą.
NAUDINGA IR SIELAI, IR KÛNUI
Pirmiausia, čiužiniai būna spyruokliniai ir be spyruoklių. Pirmieji laikomi tradiciniais ir „laiko patikrintais“. Antrojo tipo čiužinių gamintojai nuolat eksperimentuoja su medžiagomis ir kamšalu, ir, reikia pripažinti, dažnai pasiekia kad ir nepigių, užtat labai įdomių rezultatų.
Spyruokliniai čiužiniai savo ruožtu dalijami į ištisinio pynimo spyruoklinių karkasų ir kišeninių spyruoklių blokų karkasų čiužinius. Jeigu visos čiužinio spyruoklės tarpusavyje susijusios, jis funkcionuoja tarsi didžiulis hamakas: žmogui atsigulus, viena spyruoklė tempia paskui save kitą, čiužinys deformuojasi ir kiekvienas miegančiojo judesys persiduoda visai lovai. Štai kodėl ortopediniais, t.y. idealiai prisitaikančiais prie kiekvienos nugaros raumenų grupės poreikių čiužiniais specialistai pripažįsta tik čiužinius su nepriklausomomis spyruoklėmis.
Tiesa, pasitaiko ir alternatyvių modelių: kintamo stangrumo spyruoklių viršutinė lanksčioji dalis reaguoja į menkiausius krūvius, o tvirtas spyruoklių pagrindas užtikrina miegančiojo nugarai būtiną stangrų pagrindą.
Dar viena naujovė spyruoklinių čiužinių rinkoje - modeliai su skirtingo stangrumo zonomis. Centre, kur krūvis būna didžiausias, sumontuojamos sustiprintos spyruoklės, pakraščiuose - plonesnės ir minkštesnės. Beje, pasitaiko modelių ir su visiškai kitokiu zonų išdėstymu: viena tokio čiužinio pusė būna skirta sunkiam žmogui, kita - miniatiūrinio sudėjimo. Specialistai rekomenduoja rinktis būtent šį variantą jeigu sutuoktinių ar partnerių kūno svorio skirtumas gana didelis ir vienas jų sunkesnis nei 90 kg. Priešingu atveju lengvesnioji poros pusė kentės nuo chroniško neišsimiegojimo.
KOSMINĖS TECHNOLOGIJOS
Naujausios kartos čiužinių gamyboje naudojamos pažangiausios technologijos. Pavyzdžiui, pastaraisiais metais itin išpopuliarėjo čiužiniai su vadinamuoju atminties efektu. Ir sumanioji elektronika čia niekuo dėta. Tokie čiužiniai gaminami iš didelio tankio klampių ir elastingų poliuretano putų ir labai jautriai reaguoja į žmogaus kūno svorį ir šilumą. Vos atsigulus čiužinys atrodo gana kietas ir stangrus, tačiau su kiekviena minute tampa vis minkštesnis ir, sugerdamas kūno šilumą, formuojasi pakartodamas jo formą.
Šie čiužiniai ne tik pasižymi ortopedinėmis savybėmis, bet ir apsaugo nuo pragulų. Įdomu tai, kad iš pradžių medžiaga, iš kurios jie galiausiai pradėti gaminti, buvo JAV nacionalinės kosmoso tyrimų ir aeronautikos agentūros NASA inžinierių sukurti specialiai astronautams - tokios sėdynės mažindavo perkrovų poveikį žmogaus organizmui. Tad miegodami poliuretano putų čiužinio galite visiškai teisėtai jaustis kosmoso užkariautojais.
Tarp kitko, tarpinis poliuretano putų sluoksnis dabar neišvengiamai naudojamas ir spyruoklinių, ir nespyruoklinių modelių čiužinių gamyboje.
Jei kalbėti apie nespyruoklinius čiužinius, tai jų būna pačių įvairiausių: poroloninių, lateksinių, kimštu kokoso pluoštu, arklių ašutais ir net jūržolėmis. Neretai šios medžiagos derinamos tarpusavyje siekiant suteikti čiužiniui optimalų patogumą. Pavyzdžiui, kokoso pluošto (koiros) ir latekso derinys žinomas puikia stangrumo bei minkštumo pusiausvyra.
APIE APVALKALUS
Renkantis čiužinį, svarbu ne tik apsispręsti dėl jo „įdaro“, bet ir apvalkalo kokybės.
Čiužinio apvalkalas turi būti pasiūtas iš itin tvirto audinio, kuris išlaikys kasdienę intensyvią eksploataciją. Šioje srityje gamintojai irgi siūlo nemažai naujovių.
Pirmiausia, šiuolaikiniai čiužinių apvalkalai apdorojami įvairiausiomis cheminėmis medžiagomis: antialerginėmis, antigrybelinėmis, saugančiomis nuo dulkių, net ugniai atspariomis. Viskas, žinoma, priklauso nuo čiužinio kainos: pigiausiai modeliai aptraukiami sintetiniais audiniais, vidutinės kainos kategorijos gaminiai - žakardu arba audinių tipo neaustinėmis medžiagomis, o brangiausių čiužinių gamyboje naudojamos tik natūralios medžiagos.
Dabar nepaprastai populiarūs dvipusiai čiužinių apvalkalai, simboliškai skirti vasarai ir žiemai: šiltajam metų laikui skirta pusė siuvama iš medvilninio audeklo, šaltajam - iš vilnonio.
KAIP IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ
Nors dėl savaime suprantamų priežasčių įsigijant čiužinį dažniausiai lemiamu elementu tampa jo kaina, negalima keliais žodžiais neužsiminti apie tai, kaip vis dėlto reikėtų rinktis naują čiužinį.
Pirmiausia reikia pamiršti apie bet kokius kompleksus ar drovumą. Nes kad ir kiek svarstytumėte apie tai, koks čiužinys geriau tiktų jūsų nugarai - spyruoklinis ar latekso, naudos iš šių pamąstymų nebus jokios. Čiužinį reikia išbandyti praktikoje. Vadinasi, ant kiekvieno modelio būtina prigulti tiesiogine prasme.
O jeigu perkate čiužinį dvigulei lovai, tai geriausia ir į parduotuvę eiti su sutuoktiniu ar partneriu. Ir smagiau, ir išsirinkti lengviau.