„Inter Deco 2012“ tęs socialinę iniciatyvą kurti draugišką aplinką visiems
- 6940 Views
Pirmąkart uostamiestyje surengta interjero ir dizaino idėjų paroda „Inter Deco 2012“ bendruomenę - lankytojus, prekių ir paslaugų gamintojus kvietė diskusijai apie universalų dizainą – patogų ir racionalų aplinkos pritaikymą kiekvienam visuomenės nariui, taip pat ir turinčiam išskirtinių poreikių dėl negalios, amžiaus ar kitų gyvenimiškų priežasčių.
Universalus dizainas – ne tik idėja, bet ir nauda
Parodos metu organizuotas forumas-diskusija „Universalus dizainas – aplinka visiems“ sulaukė gausaus dalyvių būrio, daugiausiai – neįgaliųjų organizacijų atstovų. Būtent šiai bendruomenės daliai aplinkos pritaikymas jų poreikiams yra svarbi problema, tačiau, kaip pabrėžė vienas iš forumo pranešėjų – Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros prof. Marius Pranas Šaliamoras, universalaus dizaino idėja neskirsto žmonių. „Nėra įgaliųjų ar neįgaliųjų. Aplinka turi tarnauti visiems“,- sakė jis, pabrėždamas, jog toks mąstymas turi ir ekonominę logiką, grįstą ne vienos išsivysčiuosios valstybės patirtimi bei skaičiavimais.
„Neturėtų būti kelių skirtingų durų – sveikiesiems ir neįgaliesiems. Neturėtų būti skirtingų liftų. Turėtų būti vienos durys ar liftas, kurie patogūs naudotis visiems“,- teigė M. P. Šaliamoras. Jo nuomone, universalūs aplinkos sprendimai nedidina išlaidų, priešingai – neša naudą. Skaičiuojama, jog vien panaikinus laiptelį į parduotuvę, jos klientų srautai didėja 40-ia procentų. Patogesnis įėjimas patrauklesnis visiems judėjimo apribojimų turintiems žmonėms – seneliams, neįgaliesiems, klientams su pirkinių krepšiais, mamoms su vaikų vežimėliais, riedutininkams, dviratininkams ir kt. Iš pažiūros nereikšmingos detalės - prekystalių aukštis, elektros jungiklių ar durų skambučių vieta, laipteliai, net lifto iškvietimo mygtukų forma svarbūs didinant komercinį verslo objektų patrauklumą, viešosios paskirties įstaigų prieinamumą.
Kuriant žmonėms draugišką aplinką daugiausiai yra pasiekę skandinavai. „Universalus dizainas – požiūrio į žmogų, mąstymo ir tradicijos keitimas. Kelias į tai – dialogas, supratimas ir tarpusavio susitarimas“,- akcentavo profesorius.
Kaimynai latviai jau veikia
Pirmuosius bandymus Latvijoje praktiškai įgyvendinti universalaus dizaino principus forume-diskusijoje pristatė Maris Ceirulis iš Liepojos aklųjų draugijos. Šios draugijos iniciatyva pas kaimynus jau jaučiami teigiami poslinkiai - akluosius saugiai vedančios ir apie galimas kliūtis „informuojančios“ šaligatvių plytelės. Pajūrio paplūdimiuose netrukus atsiras neįgaliesiems skirti specialūs vežimėliai, bus įrengtos signalus skleidžiančios bojos, padėsiančios vandenyje orientuotis akliesiems ar silpnaregiams. Forumo dalyviai patys turėjo galimybę patirti, kokie svarbūs yra aiškūs bei lengvai suvokiami laiptų, durų, viešojo transporto žymėjimai. Latvių pranešėjo atsivežti demonstraciniai akiniai tapo geriausiu liudijimu, kaip žmogaus regą sutrikdo amžius bei įvairūs susirgimai ir kaip dėl to gali būti sunku orientuotis aplinkoje. „Universalaus dizaino sprendimai netrukdo niekam, tačiau padeda visiems“,- reziumavo pranešėjas, beje, pats gyvenantis visiškoje tamsoje.
Diskusija – tik pirmasis žingsnis
Parodos „Inter Deco 2012“ organizatorius ir forumo-diskusijos „Universalus dizainas – aplinka visiems“ iniciatorius – bendrovė „Expo Vakarai“, šiam renginiui sutelkusi ne tik verslo bendruomenę, bet ir socialinius partnerius – neįgaliesiems atstovaujančias visuomenines organizacijas, džiaugiasi įgyvendintu sumanymu ir jį vadina tik pirmuoju žingsneliu žmogui draugiškesnės aplinkos link. „Mūsų tikslas buvo sukviesti diskusijai kuo didesnį ratą žmonių, nuo kurių kūrybinių idėjų ar sprendimų priklauso tiek gyvenamosios, tiek visuomeninės aplinkos kokybė bei patogumas. Forume tikėjomės išvysti kuo daugiau architektų, verslo ir valdžios atstovų, nes būtent jiems buvo adresuota dauguma renginio pranešimų. Bet kokiu atveju džiaugiamės, kad tokia diskusija įvyko ir esame pasirengę toliau plėtoti šią idėją. Tikimės, jog kito sezono parodai rasime bendraminčių konkretiems ir matomiems aplinkos humanizavimo projektams uostamiestyje įgyvendinti“,- sakė „Inter Deco 2012“ vadovė Zarina Lukošiūnė. Ji vylėsi, jog iki kito rudens bus suorganizuotas „Expo Vakarai“ sumanytas konkursas patogiam neįgaliųjų takui prie jūros nutiesti.
Parodoje – daugiau nei 6400 lankytojų
Rugsėjo 20-22 dienomis Klaipėdos „Švyturio“ arenoje vykusioje pirmojoje Interjero ir dizaino idėjų parodoje „Inter Deco 2012“ dalyvavo 103 verslo įmonės, įstaigos, organizacijos ar individualūs asmenys iš įvairių Lietuvos miestų bei kaimyninių šalių – Latvijos, Lenkijos, Rusijos. Renginio moto - „Nuo idėjos iki rezultato”. Per 3 dienas ekspoziciją aplankė daugiau nei 6400 lankytojų. Parodos organizatoriai išrinko ir specialiais prizais apdovanojo 3 įmones, geriausiai atspindėjusias renginio viziją, misiją bei tikslus. Iš gausaus dalyvių būrio išskirtos bendrovės “Design of Dream”, “Sandu Comfort” bei “Celsis”. Specialų prizą pelnė UAB “Kandelas” už nuoseklų “ėjimą nuo idėjos iki rezultato”.