Baldininkus gelbėja užsienio rinkos
- 7130 Views
Dešimtys bankrutavusių gamybos ir prekybos įmonių, beveik visiškai sustojęs pardavimas. Tokie 2009-ieji buvo Lietuvos baldininkams. Šie metai, prognozuojama, irgi bus sunkūs, bet dalis verslininkų sako turintys gelbėjimosi ratą: atsigaunančios užsienio rinkos leidžia tikėtis, kad sunkmečio liūnas Lietuvos baldininkų neįtrauks galutinai.
Kiekvieną mėnesį įmonės „Ąžuolų giria“ iškeliauja keli sunkvežimiai su baldine mediena. Tik jų kelionė baigiasi ne Lietuvos baldininkų cechuose, o Skandinavijoje ir Vokietijoje.
Būtent užsienio baldų gamintojai, pasak įmonės vadovo, ir padeda išgyventi. Esą vidaus rinka nuo 2009-ųjų pradžios susitraukė iki 70 procentų, o tuo metu eksportas išaugo dvigubai. Ankščiau bendrovė į užsienį gabenusi apie 30–40 proc. savo produkcijos, dabar kiekius padvigubino.
Verslininko teigimu, baldinės medienos kainos per pastaruosius metus smuktelėjo 15 proc., tačiau tą esą kompensuoja užsakymų gausa. Skandinavai ir vokiečiai iš lietuvių pageidauja nestandartinio dydžio gaminių.
„Stambiems baldinės medienos, baldinių plokščių gamintojams ši produkcija neįdomi, nes nėra didelių apimčių ir jiems neapsimoka. Eksportas yra stabilus, kadangi užsienio valstybės, ypač Skandinavijos valstybės, remia savo statytojus ir gamintojus“, – teigia „Ąžuolų girios“ direktorius Saulius Džiugys.
Tuo metu Lietuvos baldų rinkoje nuotaikos itin pesimistinės. Pasak verslininkų, jie merdi, nes nuo 2009-ųjų pardavimai smuko net 70 proc., o ir šiais metais jie negerėja.
Pastebima, kad visai nebeliko vidutinio pirkėjo, kuris anksčiau pirko ekonominės klasės baldus, kainuojančius nuo 1,5 tūkst. litų. Dabar perkami arba labai brangūs, arba vos kelis šimtus litų kainuojantys baldai. Pirkėjai nebežiūri net į dizainą ir renkasi paprastą, bet praktišką gaminį.
„Pensininkai, kurie turi pastovias pajamas, dotuoja jaunimą. Ir jeigu perka išperkamąja nuoma, tai formina ant močiučių, mamų. O jaunimas jau nebegali ko nori rinktis, renkasi, ką diktuoja vyresnieji“, – sako įmonės „Verpetas“ direktorius Raimondas Kasčiukaitis.
Įmonių bankroto valdymo departamento duomenimis, pernai baldų gamybos įmonėms iškelta 50 bankroto bylų. Šiemet per pirmąjį ketvirtį, negalutiniais duomenimis, – devynios. Verslininkus esą užsmaugė drastiškai kritę pardavimai ir paimti kreditai.
Išgyvenusieji sako, kad paviršiuje laikosi tik dėl ankščiau sukauptų lėšų. Tačiau jos tirpsta, todėl daugelis pradėjo dairytis naujų rinkų.
„Lietuva maža šalis, kurioje nepadarysi kiekių, tiktai galima kaina konkuruoti. O užsienyje reikalingi kiekiai, o kiekį gaminant ir kainą galime mažesnę pasiūlyti. Manome, kad Emyratuose yra kitokia situacija ekonominė, o Skandinavijoje mes galime pasiūlyti pigesnę darbo jėgą“, – kalbėjo įmonės „Grafų baldai" direktorius Žydrūnas Grinius.
Baldininkai prognozuoja, kad šiemet eksportas tik augs. Tuo metu dėl vidaus rinkos nuomonės išsiskiria. Vieni verslininkai teigia, kad antroje metų pusėje pasijaus menkas pagyvėjimas, kiti atsigavimo ženklų sako nematantys.