Labai dažnai pradėjus kalbą apie grindų dangą anksčiau ar vėliau kas nors ištaria frazę: „Geriausiai čia vis dėlto tiktų parketas...“ Deja, parketas - ne kiekvieno kišenei. Be to, jam iškloti reikia nemenkų pastangų ir išlaidų. Viena iš alternatyvų tokioje situacijoje gali tapti laminatas. Net jei tai tik parketo imitacija.
 
Rinkoje kiek daugiau nei prieš du dešimtmečius pasirodęs laminatas - ne visiškai natūrali grindų danga. Ta prasme, kad jis gaminamas ne iš natūralios medienos, o didelio tankio medienos pluošto polimerų pagrindu.
 
Laminatas, kartais imituojantis ne tik vienos ar kitos rūšies medienos faktūrą, bet ir reljefinį paviršių, padengiamas atsparia plėvele, kurios sudėtyje yra aliuminio miltelių arba korundo. Kuo plėvelė storesnė, tuo grindys atsparesnės.
 
Beje, jau seniai parduotuvėse įsigyti galima ne tik „klasikinio“ - t.y. medieną imituojančio laminato, bet ir sudarančio lauko akmeniu, marmuru, granitu, kilimine danga, plytelėmis klotų grindų vaizdą, taip pat marginto įvairiais ornamentais, raštais ir abstrakčiais piešiniais.
 
Pasirinkę grindų dangai laminatą, išvengsite galvos skausmo, kurį kelia, pavyzdžiui, parketu dengtų grindų priežiūra. Ant kokybiško laminato nelieka įbrėžimų nei įdubų nuo baldų ar aukštakulnių batelių. Net jei ant tokių grindų nukris sunkus daiktas, neliks nė pėdsako. Ant laminato galima piešti ir net važinėtis riedučiais. Tai vandeniui atspari, labai šilta ir ekologiška danga, o tai labai svarbu alergiškiems žmonėms. Nebijo laminatas ir aukštų temperatūrų: nei ant grindų nukritę cigaretės pelenai ar nuorūka, nei šildymo prietaisai tikrai nepakenks, jį galima naudoti net šildomoms grindims. Nepaliks pėdsakų jokios dėmės. Net palieti dažai ar nagų lakas nusivalo acetonu be jokios žalos grindims. Trumpai tariant, prižiūrėti laminuotą „parketą“ visais atžvilgiais lengviau: nereikia nei poliruoti, nei vaškuoti - pakanka valyti drėgnu skuduru.
 
VISKĄ LEMIA SKAIČIAI
 
Svarus laminuotų grindų pranašumas yra tai, kad ši danga labai paprastai klojama. Gana didelės plokštės, tiksliai supjaustytos gamykloje, lengvai susineria ir nepalieka tarpų nei sudūrimo žymių.
 
Tiesa, pakraštėliai - gana pažeidžiama laminato dangos vieta. Jeigu nebuvo laikytasi gamybos technologijos, jie gali imti trupėti. Tad jei norite apsisaugoti nuo broko, rinkitės tik gerai žinomų firmų produkciją (kokybiškiausio laminato gamyba garsėja vokiečiai, švedai, austrai, belgai).
 
Kitas laminuotų grindų trūkumas - sąlyginis neilgaamžiškumas. Gamintojai duoda laminatui 15-20 metų, tačiau intensyviai eksploatuojant tokios grindys išsilaiko ne ilgiau penkerių metų. Nušlifuoti ir naujai nulakuoti jų, skirtingai nei parketo, neįmanoma - tenka keisti.
 
Todėl perkant laminatą taip primygtinai ir rekomenduojama atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas. Instrukcijoje būtinai rasite tokios informacijos:
 
- namelio piešinys reiškia, jog laminatas skirtas gyvenamosioms patalpoms;
 
- žmogučiai (jų gali būti nuo 1 iki 3) arba skaičiai 21, 22, 23 reiškia eksploatacijos intensyvumą - atitinkamai mažą, vidutinį ir didelį (skaičiais 31, 32, 33 pažymėtas laminatas skirtas viešoms patalpoms - jis dar atsparesnis);
 
- santrumpos AC1, AC2, AC3 arba W1, W2, W3 žymi patvarumo klasę (nuo jos priklauso, ar greitai laminatas nusitrins, išbluks ir pan.).
 
Pagal visas šias charakteristikas skiriami trys laminato tipai gyvenamosioms patalpoms:
 
AC1/21 - gyvenamajai patalpai, kuria naudojasi nedaug žmonių (miegamasis, kabinetas, drabužinė);
 
AC2/22 - gyvenamajai patalpai, kuria naudojasi vidutiniškai daug žmonių (svetainė, vaikų kambarys);
 
AC3/ 23 - intensyviai eksploatuojamai gyvenamajai patalpai (prieangis, virtuvė, valgomasis).
 
Laminuotos grindų dangos kaina, žinoma, varijuoja priklausomai nuo jos tipo.
 
Pirmojo tipo laminatui gaminti naudojamos pigios medžiagos. Juo išklotos grindys išlaikys nuo 2 iki 4 metų.
 
Antrojo tipo danga labiau rekomenduotina - ją geriau kloti net tose patalpose, kuriose iš principo tiktų ir pirmojo tipo laminatas.
 
Trečiojo tipo laminatas laikysis 15-20 metų, tad juo labiausiai apsimoka kloti grindis.
 
Apskritai laminatas labiau tinka žmonėms, mėgstantiems dažnai keisti gyvenamosios aplinkos stilių arba pačią aplinką. Tik nereikia pamiršti: kad ir kokios geros kokybės būtų laminatas, jis tėra tik parketo imitacija.
 
„PLAUKIOJANČIOS“ GRINDYS
 
Kad ir kaip būtų lengva kloti laminatą, šį darbą vis dėlto geriau patikėti profesionalams.
 
Pigiausias ir labiausiai paplitęs tokios dangos klojimo būdas - vadinamosios plaukiojančios grindys, kai ant lygaus pagrindo klojamas garsą izoliuojančios medžiagos sluoksnis, ant jo - laminato lentelės, tačiau tarp kraštinių lentelių ir sienų paliekami 10-15 mm tarpai, paslepiami po grindjuostėmis ir slenksteliais. Tai vadinamoji kompensacinė siūlė: jeigu laminuotas grindis kloti sulig siena, kintant temperatūrai ar drėgmei grindys deformuosis.
 
Kitas būdas - brangesnis, tad paprastai naudojamas klojant laminuotas grindis didesnėse patalpose. Tuomet lentelės klijuojamos prie pagrindo - faneros ar betono, - dėl to grindys gerokai mažiau „plaukioja“. Užtat padidėja dangai tenkantis krūvis. Be to, tenka naudoti brangius klijus.
 
Sujungti laminato lenteles galima ir su klijais, ir be jų. Pirmuoju atveju naudojami vandeniui atsparūs klijai, tuo pačiu hermetizuojantys sudūrimus. Deja, tokiu būdu pakloti laminato grindis įmanoma tik vieną kartą.
 
Be klijų tą galima padaryti keliskart. Be to, jei skyla ar kitaip pažeidžiama viena lentelė, nereikia keisti visos dangos.
 
Bet kuriuo atveju, sudūrimams reikia skirti ypatingai daug dėmesio, mat per juos gali skverbtis drėgmė. Gamintojai irgi į tai atsižvelgia - išmirko vidinę lentelių pusę vandeniui atspariuose tirpaluose, padengia pakraštėlius specialiomis medžiagomis. Tačiau toks laminatas kainuoja jau daug daugiau. Kita vertus, jį galima drąsiai kloti patalpose, kur kaupiasi drėgmė, ir nesibaiminti, kad grindys po pusmečio ar metų deformuosis.
 
Jeigu bus laikomasi visų klojimo technologijos niuansų, laminatas tarnaus ilgai - šį danga visiškai atitinka šiuolaikinius europietiškus kokybės standartus.
 
PRAVARTU ŽINOTI
 
- Dar prieš eidami į parduotuvę apsispręskite, kokio laminato jums norisi - šviesaus ar tamsaus, imituojančio ąžuolo, vyšnios ar pušies medieną, ir pan.
 
- Rinkitės laminatą pagal tai, kokią nuotaiką norite sukurti kambaryje. Šviesios grindys sudarys erdvės pojūtį, šiltų atspalvių laminatas suteiks jaukumo arba žaismingumo ir energijos, tauriųjų medžio rūšių imitacijos - elegancijos arba oficialumo. Jeigu nenorite sukti sau galvos tokiais niekais, derinkite būsimų grindų spalvą prie durų (jei jos medinės) ar baldų spalvos. Bet kuriuo atveju, grindys turėtų būti vienu tonu šviesesnės!
 
- Grindys visame bute turėtų būti iš derančių medžiagų. Jeigu kituose kambariuose ištiesta kiliminė danga arba keraminės plytelės, laminatas puikiai tiks. O štai jeigu parketas, tai geriau visuose kambariuose ir būna parketas.
 
- Turėkite omeny, kad labai šviesaus ir labai tamsaus laminato grindis reikės dažniau plauti. Intensyvios eksploatacijos zonose labai šviesaus laminato sudūrimo siūlės gali imti greitai matytis - dėl tarpeliuose susikaupiančio purvo.
 
- Visada atsižvelkite į optines laminato rašto savybes. Siauros išilginės juostos ant siauro koridoriuko grindų padarys jį apskritai panašų į kėglių takelį. Užtat kvadratinę patalpą pavers stačiakampe. Taip pat tokiomis grindimis galima vizualiai praplatinti patalpą paklojus laminatą ne išilgai, o skersai jo ilgio.
 
- Atsižvelkite į tai, kad kokybiškas laminatas gali tarnauti daugelį metų. Todėl rinkdamiesi ryškią spalvą ar neįprastą raštą ilgam „pririšite“ būsto interjerą prie tam tikro stiliaus. Ir net jei po poros metelių tas interjeras jums įgrįs, galite nė nesvajoti, kad pavyks pakeisti jį vien tik perklijavus tapetus.
 
- Eidami į parduotuvę būtinai pasiimkite su savimi kambario planą su tiksliais matavimais. Pardavėjui bus lengviau padėti jums suskaičiuoti, kiek pakuočių laminato reikės.