Kaip po 50 metų atrodys Tavo darbo vieta?
- 5730 Views
Ûkininkas pasakys, kad darbo vieta, tai kviečių laukas, daržas ir tvartas. Statybininkas papasakos apie statybų aikštelę, o profesionalus vairuotojas teigs, kad jam darbo vieta yra prie automobilio vairo. Šiandien skirtingų profesijų specialistai dirba skirtingose darbo vietose. Tiesa, jau dabar pastebimos tendencijos atskleidžia, kad jau po kelių dešimčių metų daugelis darbo vietų bus visiškai pasikeitusios. Galbūt visų mūsų darbo vieta po 50 metų bus kaip šiandieninio biuro darbuotojo: kambarys, kuriame stovi biuro baldai ir kompiuteris?
Patyręs ūkininkas prisimena, kad prieš 30 ar 40 metų Lietuvoje nebuvo daug žemės ūkio technikos. Daugelį darbų, kuriuos šiandien atlieka mašinos, žmonės turėjo atlikti savo pačių rankomis. Paprastai tik keli stambesni ūkininkai visoje apylinkėje turėdavo traktorių. Tiesa, išlipęs iš senojo traktoriaus jausies ne ką geriau nei pats savo rankomis dirbęs lauką, nes traktoriuje būdavo labai karšta, variklis skleisdavo milžinišką triukšmą ir visada jausdavosi bjaurus kuro kvapas. Tuo tarpu šiandieniniuose traktoriuose gali ramiai dirbti net su kostiumu, nes modernios vėdinimo sistemos ir salono izoliacija tave apsaugos nuo visų nemalonių pojūčių. Be to, kaip ir visose šiandieninėse transporto priemonėse ten yra ir radijo imtuvas bei kompaktinių plokštelių grotuvas, taigi, traktoriaus vairuotojas gali laisvai klausytis savo mėgstamos plokštelės, pavyzdžiui, Vivaldžio „4 metų laikai“. Kaip manai, kaip po 50 metų dirbs ūkininkas?
Statybininkas taip pat prisimena, kad prieš kelis dešimtmečius darbas vykdavo visiškai kitaip. Statybininkams tekdavo pasikliauti vien savo raumenų jėga. Be to, kol dar nebuvo sukurti kompiuteriai, visi architektai brėžinius sudarydavo ir skaičiavimus atlikdavo ir visus brėžinius laikydavo tik spintos stalčiuose išdėstytus ant popieriaus, taigi, padidėdavo klaidų tikimybė. Daugelį jų tekdavo taisyti jau įpusėjus ar net pabaigus statyti pastatą. Tuo tarpu šiandien statybų projektai yra kuriami kompiuterinėmis programomis, remiantis šablonais, o namą statantys statybininkai gali pasikliauti ne tik savo raumenimis, bet ir moderniais įrenginiais. Technologijų pritaikymo galimybes geriausiai iliustruoja duomenys apie darbuotojų skaičių ir darbų atlikimo laiką. Šiandien pastatyti tokio pačio dydžio ir sudėtingumo pastatą užtrunka daug trumpiau. Kinijoje, Čangša mieste, 30 aukštų dangoraižis buvo pastatytas per 15 dienų. Kaip manai, kiek laiko užtruks pastatyti dangoraižį po 50 metų?
Senovinių automobilių entuziastai pasakodami apie savo turimus senovinius automobilius dažnai nutyli, kad juos vairuoti ir remontuoti gali būti tikra kančia. Net pačių prabangiausių praėjusio amžiaus vidurio automobilių surinkimo kokybė palyginti su šiuolaikinių automobilių surinkimo kokybe buvo labai prasta. Dėl šios priežasties remontuoti tokį automobilį užtrunka ilgiau. Tuo tarpu jį vairuoti taip pat sudėtingiau nei šiandieninį automobilį, nes nei vairo stiprintuvo, nei ABS sistemos, nei geros garso įrangos juose nebuvo. Šiandien vairuotojas gali mėgautis visais šiais ir daugeliu kitų įrenginių. Kaip manai, ar po 50 metų vis dar reikės vairuotojų?
Jau šiandien Jungtinių Amerikos Valstijų kareiviai valdo kovinius lėktuvus nepakildami nuo biuro kėdės Pentagone. Galbūt ūkininkai po 50 metų vairuos traktorius neišeidami iš kambario, kur aplinkui bus biuro baldai ir spintos? Jau šiandien 3 kurso studentai sukuria robotus, kurie gali sutvarkyti tavo namus. Galbūt po 50 metų robotai už mus statys miestus? Šiandien Kalifornijos valstijoje Google kasdien naudoja automobilius, kuriuos vairuoja kompiuteris. Galbūt ateityje mums nereikės ne tik pačių vairuotojų, bet ir vairuotojo pažymėjimo?
Kaip Tu įsivaizduoji savo profesijos atstovų darbo vietą po 50 metų?