Atėjus niūriajam metų laikui, tamsa už lango mus vilioja vis anksčiau savo būstuose įžiebti šviesas, įsijungti elektrinius šildytuvus, dažniau išsivirti arbatos. Kad nenustebintų išaugę mokesčiai, būtina mažinti energijos sąnaudas, tačiau komfortinės gyvenimo sąlygos dėl to neturėtų prastėti. Būtent toks, protingas energijos vartojimas yra vadinamas „efektyviu“.
 
Tinkama lemputė – ne smulkmena
Elektros lemputės yra trijų rūšių – kaitrinės, halogeninės ir liuminescencinės. Visos jos turi savų privalumų ir trūkumų. Vis dėlto, pasirinkę tinkamą elektros lemputę savo namams, galite sutaupyti.
Elektros energijos efektyvumas mūsų namuose daugiausia priklauso nuo mūsų pačių – kuo daugiau dėmesio kreipiame į tai, kaip ir ką darome buityje, tuo mažiau iššvaistome energijos. Atminkite, kuo anksčiau pradėsite galvoti apie energijos taupymą ar efektyvų vartojimą, tuo daugiau sutaupysite.

Kaitrinės lemputės veikimo laikotarpis yra trumpiausias – iki 1 000 valandų, be to, jos sunaudoja nemažai elektros energijos. Lemputės skleidžiama šviesa nėra ryški ir stipri, be to, ji yra gelsvos spalvos, taigi, jei reikia intymesnio, „ramesnio“ apšvietimo, čia ji gali labai tikti. Tačiau, jei reikalingas stipresnis apšvietimas, ši lemputė nėra geriausias variantas, nes jos reikės stiprios, o tokia „valgys“ daugiau elektros energijos, todėl tokiu atveju kaitinamosios lemputės keičiamos halogeninėmis.

Halogeninės lemputės paklausios, nes jos veikia ilgiau nei kaitinamosios – apie 4 000 valandų. Specialistai teigia, jog šios lemputės sunaudoja sąlyginai mažiau elektros energijos – 50 vatų lemputė, sunaudodama 50 vatų, švies kaip 58 vatų lemputė, t. y. skleis 15 proc. daugiau šviesos papildomai nenaudodama elektros energijos.
 
Tęsinį skaitykite žurnalo “Tavo namai” lapkričio numeryje! Mėnesio tema – “ŠVIESA”.