Gerai pagalvoję pripažintume, kad apie vamzdžius išmanome tikrai nedaug. Plieniniai jie ar plastikiniai, mums mažai terūpi. O turėtų... Juk jau pastatytame name nesinori daryti naujų skylių papildomai kanalizacijai.

Paprastai pirmiausia ant žemės paviršiaus iškyla namo konstrukcija, o po to jungiamos reikiamos instaliacijos. Jų montavimas nesukels didelių rūpesčių, jeigu šiam darbui bus tinkamai pasiruošta. Taigi pirmiausia reikia nuspręsti, kur bus elektros skydinė, katilinė, vandentiekis, kur bus išdėlioti prie kanalizacijos pajungiami įrenginiai, kur bus įrengtas kaminas ir kaip iki jo pateks oras. Gerai apgalvotą planą reikėtų perduoti patyrusiems (geriausia – rekomenduotiems) meistrams, paversiantiems jūsų namus „gyvenamais“. Na, o jie jau žinos, kaip trumpiausiu keliu per namo fundamentą instaliacijas prijungti prie reikiamų prietaisų namuose.

Trumpai apie vamzdžių rūšis

Vamzdžiai gaminami iš įvairių medžiagų, todėl skiriasi ir jų paskirtis, ir techninės savybės. Yra plieniniai, variniai, polietileniniai, polivinilchlorido, chloruoto polivinilchlorido, daugiasluoksniai metalopolimeriniai (kombinuoti aliuminio/plastiko) ir kt. vamzdžiai.
Šiuo metu patikimiausiais laikomi daugiasluoksniai vamzdžiai. Jie sudaryti iš 5 sluoksnių: vidinio (polietileninio), vidurinio (aliumininio), išorinio apsauginio polietileno sluoksnių bei specialios rišamosios medžiagos tarp jų. Tokie vamzdžiai naudojami geriamojo vandens ir šildymo instaliacijoms.
Daugelyje senų namų yra sumontuoti plieniniai vamzdžiai. Vertinami dėl formos išlaikymo ir mažo linijinio temperatūrinio plėtimosi, jie turi ir trūkumų:
• kaupiasi nuosėdos;
• koroduoja;
• geriamasis vanduo užteršiamas sunkiaisiais metalais;
• sunkiai montuojami (reikalingi specialūs įrankiai).
Polivinilchlorido vamzdžiai skirti šalto vandens ir kanalizacijos vamzdynams tiesti. Šios rūšies vamzdžių nerekomenduojama naudoti karšam vandeniui tiekti, nes jie yra menkai atsparūs karščiui.
Galima sakyti, patobulinti chloruoto polivinilchlorido vamzdžiai gali būti naudojami ir šildymui, ir karštam vandeniui tiekti, nes jie yra atsparūs aukštai temperatūrai (82 C) ir net gaisrui.
Polietileniniai vamzdžiai naudojami šaltam geriamajam vandeniui tiekti, žemėje ir vandenyje klojamose vandentiekio sistemose, gamybinių procesų technologinėse sistemose. Iš polietileno pagamintų vamzdžių privalumai:
• ilgaamžiai;
• atsparūs korozijai, cheminiams junginiams ir difuzijai;
• lengvi ir lankstūs.
 
Kanalizacija
Atliekant generalinius darbus, būtina nutiesti požeminį nuotekų vamzdyną. Paprastai vamzdynas turi būti nutiesiamas 50 cm gylyje. Svarbu, kad per visą vamzdyno ilgį, nutekėjimo angos link, būtų išlaikytas 2 proc. nuolydis. Geriausia, jei vamzdžiai, nutiesti po namo grindimis ir jo išorėje, yra pagaminti iš polietileno arba polipropileno ir yra vidutiniškai 100–150 mm skersmens ir atsparūs mechaniniams pažeidimams (paprastai jie būna oranžinės spalvos). Jeigu naudojami mažiau pažeidimams atsparūs vamzdžiai, juos reikėtų kloti grunte, kuris yra „patirštintas“ smėliu.
 
Vandentiekis
Vandentiekio sistema montuojama 1,2–1,5 m gylyje. Pagrindinis vamzdis dažniausiai tiesiamas po namo pamatais. Tačiau jis neprivalo iš karto būti prijungtas prie sistemos – užtenka nutiesti vamzdžio dalį ir palikti jo galą išorėje. Beje, abu vamzdžio galus būtina apsaugoti nuo pažeidimų ir užsandarinti.
Kad sumontuoti vamzdžiai ir kiti santechniniai įrenginiai ilgiau tarnautų, rekomenduojama įrengti vandens valymo filtrus (su 0,3 mm tinkleliu) karšto ir šalto vandens tiekimo sistemose.