Bėgant metams žmonės savo būsto apšvietimą nuolatos tobulina. Viduramžių fakelus pakeitė žvakės, vėliau savo vietą užleidusios dujiniams šviestuvams. Po to į areną išėjo kaitrinės lemputės, o dabar itin populiarūs tapo halogeniniai ir fluorescenciniai šviestuvai. Sutikite, šiandien tikrai sunku nepaklysti informacijos apie apšvietimo naujienas labirintuose ir parduotuvėje išsirinkti šviestuvą savo namams.
 
Kodėl mums svarbi šviesa?
Būsto apšvietimas svarbus ne tik mūsų regėjimą. Ji reikalinga žmogaus smegenų veiklai, todėl daro įtaką ir darbingumui, ir poilsio kokybei.
„Jeigu apšvietimas įrengtas netinkamai, galite jaustis prislėgti ir nelaimingi“, – tvirtina vienas žymiausių pasaulyje apšvietimo dizainerių Ingas Maureris (Ingo Maurer). – Šviesa tiesiogiai siejasi su jausmais, savijauta, o mes visi norime gerai jaustis “, – sako žinovas. Taigi pasirūpinti savo būsto apšvietimu tikrai verta.
Gero apšvietimo paslaptys
Jeigu savo būste nusprendėte radikaliai pakeisti apšvietimą, pirmiausia turėtumėte pakeisti senus elektros laidus. Siūlome iš anksto apgalvoti tiek stacionarių, tiek ir mobilių šviesos šaltinių išdėstymo schemas, numatyti elektros jungiklių ir lizdų vietas. Specialistai pataria, bendrą būsto interjerą kurti pagal jau pasirinktą apšvietimo dizainą.
 
Bendrojo apšvietimo lempos gali sudaryti:
 tiesioginį apšvietimą, kai didžioji šviesos srauto dalis yra nukreipiama žemyn;
 atspindėtą apšvietimą, kai didžioji šviesos srauto dalis nukreipiama į lubas;
 išsklaidytą apšvietimą, kai šviesos srautas pasiskirstęs tolygiai visomis kryptimis.
 
Svetainė – svarbus kambarys, kurį sudėtinga gerai apšviesti, tačiau būtent čia galima pritaikyti pačius įdomiausius apšvietimo sprendimus. Svetainei labai svarbus šviesos fonas, kuris gali būti parenkamas atsižvelgiant į šeimininkų nuotaikas – foną galite sukurti ryškų arba prislopintą, naudodami centrinį šviestuvą su daug lempučių arba taškinius šviesos šaltinius, įrengtus pakabinamose lubose. Svetainėje derėtų atskirti zonas, skirtas poilsiui, bendravimui ar darbui, todėl siūlome sukurti keletą skirtingų šviesos salelių. Šviestuvus geriausia įrengti keliais lygiais, o apšvietimo intensyvumą reguliuoti pagal poreikį, pasirinkus jungiklius su reostatu. Juk pavakare ar niūrią žiemos dieną norisi intensyvaus apšvietimo, kad dirbtinė šviesa nustelbtų pilką dienos šviesą, o vakarais malonu atsipalaiduoti pritemdytame kampelyje. Greta sofos ir krėslų pastatykite toršerą, įrenkite bra, taškiniais šviesos šaltiniais pabrėžkite atskirus kambario interjero elementus – kolonas, arkas, nišas ar senovinių plytų atodangą. Jeigu svetainėje įrenginėjate ir darbo vietą, joje sumontuokite tolygų išsklaidytą apšvietimą, kuris nesudaro šešėlių.
 
Pietų stalas – ypatinga vieta, kurią reikia apšviesti minkšta jaukia šviesa. Čia tiks pakabinamas šviestuvas (arba keli, jeigu stalas didelis), kuris įrengiamas truputį aukščiau akių lygio, apie 60 cm nuo stalo paviršiaus. Ypatinga proga nepamirškite uždegti žvakių – juk geresnio būdo sukurti šventinę ir paslaptingą nuotaiką dar niekas nesugalvojo.
 
Miegamajame apšvietimas turėtų būti tolygus ir išsklaidytas, įrengtas taip, kad šviesa nedirgintų akių. Dizaineriai miegamajame siūlo įrengti du apšvietimo centrus – greta lovos ir spintos. Kiekvienoje lovos pusėje turėtų būti po atskirą pastatomą naktinę lempą arba sieninį šviestuvą, kurio šviesos pakaktų skaitymui, tačiau ji neturėtų trukdyti miegančiajam greta. Taigi miegamajame nelabai tinka lempos su tekstiliniais ar matinio stiklo gaubtais – geriau rinkitės šviestuvą su neperšviečiamu, pavyzdžiui, metaliniu gaubtu. Jeigu spinta įrengta miegamajame, ji turi būti gerai apšviesta. Tam puikiai tinka taškiniai kryptiniai šviestuvai.
 
Darbo kabinetui labiausiai tinkama apšvietimo schema – bendras šviestuvas, nesudarantis šešėlių, ir papildoma lempa darbo zonoje. Bendras šviestuvas – tai nebūtinai prie lubų tvirtinamas sietynas. Tam puikiai tinka ant grindų statomas šviestuvas, kurio šviesa išsisklaido, atsispindėdama nuo didelio lubų paviršiaus. Darbo kambaryje reikėtų vengti kryptinės šviesos ir kontrastų, nes ryškūs perėjimai tarp šviesos ir tamsos vargina. Apšviesti kabinetą ir gerai, ir originaliai – sudėtinga. Gerai apšviestas kabinetas yra nuobodus. Darbo vietoje įsirenkite lempą su reguliuojamu šviesos srautu ir lanksčiu korpusu. Kabinetui labiau tinka kaitrinės lemputės, o ne halogeninės, nes kuo didesnis šviesos šaltinio plotas, tuo labiau išsklaidytą šviesą jis skleidžia. Ant darbo stalo šviesa turi kristi iš šono taip, kad nesusidarytų šešėliai ir atspindžiai nuo blizgių paviršių. Darbo stalą statykite statmenai langui. Dirbant kompiuteriu rekomenduojama naudoti tiek bendrą kambario, tiek ir darbo vietos apšvietimą, kad šviesa neakintų, nebūtų atspindžių. Tai ypač svarbu tiems, kas kompiuteriu dirba naktį, nes akys labai vargsta nuo šviesos kontrastų.
 
ŠVIESTUVAS – lempos(–a) ir aplink jas(–ą) esanti armatūra bei gaubtai. Gaubtas apsaugo akis nuo lempos siūlo spindėjimo. Kad gaubtas atliktų savo funkciją, stalinės lempos siūlelis darbo metu neturi būti matomas. Tai ypač svarbu pasirenkant vietinio apšvietimo lempas.
 
Parenkant apšvietimą virtuvei, reikėtų vadovautis tomis pačiomis taisyklėmis, kaip ir darbo kabinete. Juk virtuvėje dirbame ne ką mažiau! Bendras apšvietimas virtuvėje turėtų būti išsklaidytas, kad neakintų. Dažniausia klaida – po pakabinamomis spintelėmis įrengti halogeniniai šviestuvai, kurių šviesa atsispindi nuo lygaus darbinio paviršiaus, padengto, pavyzdžiui, poliruotu akmeniu, chromuotu metalu ir pan. Toks apšvietimas netinkamas ir dėl susidarančių šešėlių, todėl bene geriausias sprendimas –darbinius stalviršius virtuvėje apšviesti liuminescencinėmis lempomis. Šių lempų šviesa minimaliai atsispindi ir neakina. Kitose virtuvės vietose galite naudoti ir įmontuojamas lemputes arba halogeninius šviestuvus, tačiau juos reikėtų įrengti pakankamai aukštai.
 
Šviesa interjere
Kokybiškas apšvietimas būste padeda sukurti komfortą ir jaukumą, apšvietimu galite pakeisti net patį nuobodžiausią interjerą. Naujausių apšvietimo sistemų galimybės tokios didelės, kad priklausomai nuo aplinkybių, neperstatant baldų tą pačią patalpą galima paversti vis kitokia. Šiandien pagrindinis apšvietimo bruožas– mobilumas, kurį išgausite kombinuodami išsklaidytą arba atspindėtą apšvietimą su keičiamais šviesos akcentais, kuriamais ryškiais kryptingais šviesos pliūpsniais.
Pasirinkę dekoratyvų apšvietimą, bet kurį interjerą paversite užbaigtu ir universaliu. Ryškiu šviesos srautu išskirkite pagrindinius kambario akcentus: paveikslus, masyvias dekoratyvines vazas, skulptūrėles. Labai įdomiai sienoje atrodo vienoje linijoje sumontuoti šviestuvai, kurie apšviečia tik nedidelius plotelius – taip sukuriamas iliuminatorių efektas. Taip pat sienas galite papuošti įrengdami apšvietimą grindyse: šviesos spindulys, nukreiptas į sieną, interjerui suteikia paslaptingumo. Patalpai jaukumo suteiks ant lubų pagal sienas įrengti šviestuvai, paslėpti pakabinamų lubų nišoje ar po specialiu apvadu. Toks sprendimas ne tik vizualiai didina kambarį, bet ir pabrėžia erdvės konfigūraciją. Ypač dideliu mobilumu pasižymi šviestuvų sistemos, montuojamos ant trosų ar bėgelių. Tokios šviesos šaltinių sistemos gali būti tvirtinamos bet kurioje lubų ar sienos vietoje. Šviesos šaltinius galėsite išdėstyti norimoje vietoje ir pakreipti pageidaujamu kampu. Patogu tai, kad ši palyginti nebrangiai ir be didelių rekonstrukcijų įrengta apšvietimo sistema gali būti keičiama daugelį kartų – jums tereikės pakeisti šviesos šaltinių vietą ar kryptį.
Keisdami apšvietimą, jūs galite koreguoti ir kambario matmenis: vizualiai didinti, siaurinti ar praplėsti erdves. Siekiant konkrečių apšvietimo tikslų, siūlome vadovautis šiomis taisyklėmis:
  Maksimaliai apšvietus sienas ir jų apdailai parinkus gerai šviesą atspindinčias medžiagas, erdvę galima vizualiai praplėsti, kas ypač aktualu mažuose kambariuose.
  Apšviečiant dideles patalpas, geriausia naudoti tiesioginio apšvietimo šviestuvus.
  Patalpų dydį galima koreguoti keičiant šviesos, atsispindinčios nuo grindų, sienų ar lubų, ryškumą.
  Atsispindėjusi arba išsklaidyta šviesa patalpas vizualiai didina.
  Sumažinti patalpų aukštį jūs galite ant lubų tvirtindami šviestuvus, kurių šviesa nukreipiama į sienas. Šiuo atveju lubos lieka šešėlyje ir atrodo žemesnės.
  Jeigu norite vizualiai aukštesnių patalpų, ant sienų įrenkite šviestuvus ir ryškiai apšvieskite lubas.
  Vizualiai siauras koridorius atrodys platesnis, jeigu vienoje jo sienoje įrengsite šviestuvų eilę. Jeigu šviesos šaltinių eilę įrengsite lubų viduryje, patalpą susiaurinsite.
  Apšvietus galinę koridoriaus sieną, sukursite platesnės erdvės iliuziją.
  Trumpas erdves ištęsti galite įrengdami išilginį apšvietimą.
  Teisingai įrengus apšvietimą, galima ne tik koreguoti patalpų geometriją, bet ir kai ką užmaskuoti, paliekant tai šešėlyje.
 
Šviesos teatras
Kambario nuotaiką kuria keletas komponentų – architektūriniai sprendimai, dekoro elementai, spalvos, tačiau, kaip teigia psichologai, žmogaus nuotaikai didžiausią įtaką daro apšvietimas. Geriausias to pavyzdys – teatras, kur tam tikru momentu panaudodamas tam tikrą apšvietimą režisierius kuria atitinkamas žiūrovo emocijas. Apšvietimo dizaineriai, taip pat kaip ir teatro šviesos operatoriai, turi žinoti, kur ir kokį šviesos šaltinį įrengti, kad kambarys padvelktų ramybe arba, atvirkščiai, intriguotų. Kaip teatre, taip ir būsto interjere, vienas ar kitas šviesos šaltinis asocijuojasi su tam tikra nuotaika. Svarbi net šviesos šaltinio forma – prabangiai svetainei būtinas pakabinamas šviestuvas, o miegamojo kambario neįsivaizduojame be naktinių lempučių, toršerų ir bra.
Lempų skleidžiamos šviesos spektro charakteristikos taip pat svarbios. Kuo aukštesnė lemputės įkaitimo temperatūra ir kuo daugiau mėlynos spalvos yra jos skleidžiamos šviesos spektre, tuo tiksliau akis fiksuoja daiktus. Tokį efektą turi daugelis fluorescencinių šviesos šaltinių, tačiau per didelis mėlynos spalvos kiekis – jau trūkumas, nes daiktai tampa nenatūraliai griežtų formų. Ir atvirkščiai, žemos temperatūros lempos interjerui suteikia paslaptingumo, formos praranda griežtumą, linijos tarsi išplaukia, nes trūkstant mėlynos spalvos, akis negali greitai fokusuoti vaizdo.
Šiuo metu namuose tapo populiaru kurti emocingą, dramatišką apšvietimą. Šiuolaikinės priemonės tam puikiausiai tinka, tačiau nereikėtų persistengti. Atsargiai rinkitės ryškius šviesos šaltinius, erdvę skaidančius į šviesą ir tamsą, antraip sukursite nereikalingą įtampą. Dramatišką nuotaiką sustiprina ir žvakių šviesa ant pietų stalo, ir tamsiame kambaryje besiplaikstančios židinio liepsnos.
Šviesos šaltiniai, įtaisyti lubose, sumažina įtampą, minkšta nekontrastinga šviesa kuria „apniukusios dienos“ nuotaiką ir labiau tinka darbinei aplinkai.
Patalpoje derindami viršuje ir apačioje įrengiamus šviestuvus, sukursite erdvės pilnatvės, gyvybingumo nuotaiką.
Kiekviename kambaryje tam tikrame aukštyje yra horizontali linija, kuri leidžia subalansuoti viršutinį ir apatinį apšvietimą. Jeigu intensyviau apšviečiama erdvės dalis, esanti žemiau šios linijos, patalpa įgauna emocionalią, dramatišką nuotaiką. Geriau apšvietus viršutinę patalpos dalį, kambarys tampa nuobodus kaip lietinga diena. Abi zonas apšvietus vienodai, sukuriamas neutralus, saulėtos dienos efektas.
Emocinius atspalvius gali suteikti netgi pasirinktų lempų šviesos spalva ir intensyvumas. Norėdami sukurti šiltą ir jaukią atmosferą, rinkitės žemos temperatūros šviesos šaltinius. Aukštos temperatūros lempos padeda išreikšti griežtą, šaltą nuotaiką. Nerimo pojūtį sustiprina dujiniai lauko šviestuvai. Kuriant prabangų, gyvybės prisotintą interjerą, siūlome įrengti halogeninius ir fluorescencinių lempų šviestuvus.

Taigi jūsų paslaugoms technikos progresas ir daugybė dizainerių idėjų. Belieka visu tuo pasidomėti ir pritaikyti savo namuose, neatidedant malonių rūpesčių ateičiai.